S čím Vám můžeme pomoci
Deprese, bipolární porucha, úzkostné poruchy, psychosomatické poruchy, obsedantně-kompulzivní porucha, schizofrenie, poruchy osobnosti, psychiatrické poruchy u dětí, poruchy příjmu potravy, poruchy spánku.
Vztahové problémy ( v rodině, v partnerském vztahu, na pracovišti ), pocity vlastní nedostatečnosti, nízká sebedůvěra, problémy s komunikací, náročné životní situace, nezpracované traumatické události, workoholismus, syndrom vyhoření, hledání smyslu života, existenciální krize.
Smluvní pojišťovny
201– Vojenská zdravotní pojišťovna
205 – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
207 – Oborová zdravotní pojišťovna
211 – Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR
111 – Všeobecná zdravotní pojišťovna (pouze pro odbornost klinická psychologie – Mgr. Tolknerová)
INDIVIDUÁLNÍ, PÁROVÁ A SKUPINOVÁ PSYCHOTERAPIE
Základní podmínkou psychoterapie je vlastní motivace řešit své problémy.
Individuální psychoterapie
Cílem psychoterapie je pomoci jedinci vyznat se sám v sobě, získat odvahu překonávat úzkosti a zábrany na cestě k sobě samému, k tomu, co člověk cítí jako své vlastní „já“, k seberealizaci. Tato léčba není zaměřena pouze k odstranění těžkostí, příznaků nebo projevů choroby ( aby člověk zase fungoval ), ale odhalení jejich širších souvislostí, k porozumění svým problémům a vztahům a k uspokojivé vnitřní a existenční změně ( aby se cítil dobře a mohl žít plnohodnotný a smysluplný život ). Nesměřuje k přizpůsobení a poslušnosti, ale k sebevědomému, nezávislému bytí.
Za každým psychoterapeutickým směrem a cílem stojí určitá životní filozofie, jiná psychoterapeutická škola, i když všechny původně vychází z psychoanalýzy. V našem zdravotnickém zařízení si můžete vybrat z psychoanalytické, psychodynamické a systemické rodinné psychoterapie.
Psychoanalýza a psychoanalytická psychoterapie
Psychoanalýza je liberální – ve smyslu svobody, otevřenosti a respektu k jedinečnosti individuality – psychoanalýza vede člověka aby byl sám sebou a mohl volně přemýšlet a prožívat a tedy se i rozhodovat. Není apriorně a dogmaticky uznáván jeden model nebo jedna teorie, podle které jsou vysvětlovány duševní děje nebo která by dokonce byla považována za jedinou správnou realitu, ale metapsychologické modely ( teorie, konstrukty ) slouží pouze jako pomůcka k pochopení pacienta a také vlastních pocitů, které s ním zažíváme. Nejlépe lze psychoanalýzu definovat popisem její techniky počínaje již známým uspořádáním terapeutické situace – ležením na pohovce. Všem druhům psychoanalýzy je společná psychoanalytická technika volných asociací a interpretací. Pacient volně mluví o tom, co jej napadá a psychoanalytik mu k tomu říká své nápady nebo interpretace, kterými pomáhá pacientovi aby se na své pocity nebo problémy podíval z jiného úhlu pohledu a tím k nim získal odstup nebo řešení. Společným předpokladem a zkušeností je existence nevědomí a vnitřního konfliktu, význam terapeutického vztahu a s ním související fenomény přenosu a protipřenosu. Přenosový vztah umožňuje pacientovi uvědomit si vnitřní konflikty, které vnáší do vztahu k terapeutovi. Úkolem terapeuta je odhalit podstatu konfliktů a dosáhnout náhledu nevědomé motivace. Protipřenosem se myslí psychoanalytikův přenos. Psychoanalýza ale není jen technika nebo metapsychologie. Je to způsob přemýšlení o světě a o sobě. Psychoanalytická psychoterapie je variantou psychoanalýzy, od které se liší menší frekvencí hodin a tím, že se většinou neleží na pohovce.
Dynamická psychoterapie
Věnuje zvýšenou pozornost interpersonálním vztahům a aktuálním konfliktním situacím. Z psychoanalýzy přejímá význam nevědomí, intrapsychických konfliktů a zážitků z dětství. Hledá příčiny maladaptivního chování jedince a snaží se o dosažení změn v osobnosti, o lepší sociální adaptaci. Tím, že hledá příčinu v interpersonálních vztazích nemocného, se snaží vést postiženého k tomu, aby porozuměl vztahům mezi svými minulými zážitky a současným prožíváním, aby tak došel k sebepoznání. Terapie má přinést rovněž emočně korektivní zkušenost, možnost přezkoušení nového chování a zlepšení sociální adaptace. Cílem terapie je zvýšit pacientovu schopnost nacházet uspokojování subjektivní potřeb způsobem přijatelným jak pro něho, tak pro jeho okolí.
Skupinová psychoanalytická psychoterapie
Skupinová psychoanalytická psychoterapie je společné lidské povídání o společných lidských věcech. Optimální počet členů skupiny je 7 – 9 lidí. Skupinová psychoanalytická psychoterapie je založena na základním pravidle volných asociací – to znamená, že každý může s druhými mluvit o tom, co zrovna prožívá, co si myslí nebo co cítí – volně a bez cenzury. Někdy tak mluví o svých pocitech, někdy reaguje na druhé nebo na téma skupiny. Základními principy skupiny jsou svoboda, rovnost, respekt a tolerance. Psychoterapeut by měl zasahovat minimálně – vpodstatě jen podporovat dění ve skupině nebo dbát na dodržení pravidel skupiny tak aby byla skupina pro každého bezpečným místem, kde může každý svobodně sdělit svůj názor nebo volně prožívat své pocity. Ve skupině je více lidí a tedy i více nápadů nebo více podnětů. Ve skupině je tak možné doslova v přímém přenosu si osahat a vyzkoušet různé mezilidské nebo vztahové problémy. To jest: Jak jsem a jak mi je ve vztahu s druhými. Neboli: Jak být sám sebou ve vztahu s druhými = Jak být sám sebou a neztratit vztah s druhými a jak být ve vztahu s druhými a neztratit sám sebe.
Víc hlav víc ví – problém, který třeba považujete za neřešitelný tak jiní lidí mohou vidět z jiného úhlu nebo zkušenosti a mohou poradit, sdělit svůj názor nebo podpořit. Každý člověk je totiž ovlivněn svojí životní zkušeností a těžko si představuje, že by to mohlo být jinak. Nevidí tedy, že problém může mít i jiné řešení. Tím jak člověk poslouchá povídání druhých má skupina má velkou moc vtáhnout člověka do přemýšlení o sobě a oživit dosud opomíjené nebo potlačené pocity bez jejichž pochopení by byl problém nesrozumitelný nebo neřešitelný. Už jen možnost nebýt se svým trápením sám je velká pomoc a často jediná jistota v jinak rozbouřeném životě. Je to zkušenost, která může zásadně ovlivnit další život.
PSYCHIATRICKÁ PÉČE
Naše psychiatrická ambulance poskytuje péči pro většinu duševních poruch – od afektivních poruch, přes psychotická onemocnění, neurotické a psychosomatické potíže. Neléčíme závislosti a nepřijímáme k léčbě pacienty, kteří jsou závislí na psychoaktivních látkách. ( Tyto pacienty můžeme přijmout až když úspěšně absolvují odvykací léčbu ve specializovaném zařízení a dlouhodobě abstinují. ) V budoucnu bychom rádi rozšířili své služby o dětskou psychiatrii.
Důraz je kladen na komplexní přístup, v týmu psychiatrů jsou lékaři s psychoterapeutickým vzděláním, úzce spolupracujeme s našimi psychology, s návaznými sociálními službami v našem regionu.
Pacienty přijímáme v příjemném prostředí, objednáni budete na konkrétní hodinu, nadstandardní je možnost docházení v odpoledních hodinách. Nepotřebujete doporučení od praktického lékaře.
RODINNÁ TERAPIE
Při rodinné terapii se pracuje s celou rodinou, se všemi jejími členy. Hledá se porozumění, proč se v dané rodinné situaci rozvíjí symptomatické chování, hledá se vliv symptomu na pacienta a jeho vztahy. Terapeut pracuje systémově, pracuje-li s jedním, vidí kolem něho jeho rodinu, jeho chorobný systém chápe jako projev patologie systému.
Rodinná terapie má své místo v terapii dětí a adolescentů, v léčbě poruch příjmu potravy, v terapii manželské a párové, u psychosexuálních problémů, úzkostných poruch ( zejména agorafobie a obsedantně- kompulzivní poruchy ), depresí.Důraz je kladen na komplexní přístup, v týmu psychiatrů jsou lékaři s psychoterapeutickým vzděláním, úzce spolupracujeme s našimi psychology, s návaznými sociálními službami v našem regionu.
Pacienty přijímáme v příjemném prostředí, objednáni budete na konkrétní hodinu, nadstandardní je možnost docházení v odpoledních hodinách. Nepotřebujete doporučení od praktického lékaře.
KLINICKÁ PSYCHOLOGIE A PSYCHODIAGNOSTIKA
Klinická psychologie a psychodiagnostika
Poskytujeme péči klinické psychologie a psychodiagnostiky pro dospělé i pro děti. Neposkytujeme soudně znalecká vyšetření, vyšetření dopravní psychologie a vyšetření pro držitele nebo získání zbrojního průkazu.
Klinická psychologie a psychoadiagnostika pro děti a rodinná terapie
Častá témata dětí a rodičů
– vývojová témata (separační úzkost, období vzdoru, puberta)
– výchovné poradenství (téma hranic, výchovných stylů, spolupráce rodičů na výchově)
– adaptace na MŠ, ZŠ, vztahy v kolektivu, s učiteli, zvládání školní docházky, šikana
– emoční potíže (úzkosti, strachy, agrese nepřiměřená věku, potíže v sociálním kontaktu, fobie, depresivní stavy)
– neklid, zlobení, hyperkinetická porucha chování, porucha pozornosti
– podezření na poruchy autistického spektra.
– obtíže dětí v oblasti jídla, spánku, vylučování, osobní hygieny, zlozvyků
– psychosomatické obtíže (bolesti hlavy, bříška…)
– poruchy příjmu potravy
– problémy ve vztazích s vrstevníky
– problémy v rodině, se sourozenci, adaptace dítěte na příchod sourozence
– podezření na zneužívání návykových látek, patologické hráčství
– rozvodová a porozvodová situace v rodině, střídavá péče
– náročné osobnostní rysy dítěte
– prožité trauma či velký stres v rodině (rozvod, úmrtí v rodině, další krizové situace).
– problematika adopce či pěstounské péče
Kdy doporučujeme zvážit návštěvu psychologa?
– když začnete vnímat jakoukoliv změnu v chování svého dítěte.
– když si dítě nečekaně zhorší prospěch.
– když zjistíte, že dítě chodí za školu.
– když chodí ze školy s pláčem, smutné nebo vystrašené.
– když máme podezření na nadměrnou agresivitu u dítěte.
– když máme podezření na některou ze závislostí.
– když dítě odmítá jídlo, nebo jí, ale nepřiměřeně hubne.
– když má dítě zdravotní problémy, ale odborná vyšetření vyloučila somatický původ potíží.
Rodinná terapie má své místo v terapii dětí a adolescentů, v léčbě poruch příjmu potravy, v terapii manželské a párové, u psychosexuálních problémů, úzkostných poruch ( zejména agorafobie a obsedantně- kompulzivní poruchy ), depresí.Důraz je kladen na komplexní přístup, v týmu psychiatrů jsou lékaři s psychoterapeutickým vzděláním, úzce spolupracujeme s našimi psychology, s návaznými sociálními službami v našem regionu.
Pacienty přijímáme v příjemném prostředí, objednáni budete na konkrétní hodinu, nadstandardní je možnost docházení v odpoledních hodinách. Nepotřebujete doporučení od praktického lékaře.